Ochorenia ústnej dutiny a zubov u psa

Význam ústnej hygieny máme v mysli utkvený už od detstva. Pravidelné prehliadky u zubára sú nám prirodzené. Takisto je potrebné venovať pozornosť aj zubnému chrupu našich psíkov. Aké problémy ich najčastejšie postihujú?

Najčastejším problémom dutiny ústnej u psíka je nepravidelný rast zubov a tvorba zubného kameňa. S výnimkou starších psov, ktorým vypadávajú najmä stoličky alebo zvyšky zubov zlomených pri hryzení kostí a kamienkov, netrpia psi nadmerným vypadávaním zubov. Niektoré ďalšie problémy môžu spôsobovať slinné podjazyčné žľazy.

Príznaky:

  • zápal ďasien
  • nadmerná tvorba slín
  • bolesti pri prežúvaní potravy
  • silný zápach z ústnej dutiny
  • zubný kameň
  • opotrebenie, strata alebo zlomenie zubov
  • nevypadávanie mliečnych zubov

Všetky tieto poruchy si vyžadujú špeciálnu veterinárnu starostlivosť. Neuvoľnené dočasné zuby treba vytrhnúť (to je častý problém pri trpasličích plemenách). Na opotrebované alebo zlomené zuby možno nasadiť korunky alebo ich jednoducho vytrhnúť.

Zubný kameň 

Nahromadený zubný kameň veterinár pomerne ľahko odstráni. Zubný kameň je často príčinou vypadávania zubov i bolestivého zápalu ďasien. Preto treba zubný kameň odstraňovať. A choré zuby vytrhnúť. Najbežnejším ošetrením je vytrhnutie zuba alebo odstránenie zubného kameňa. Plombovanie psích zubov je náročný zákrok a vyžaduje si veterinára – dentistu. To isté platí aj o nasadzovaní koruniek a ďalších zubných operácií.

Zápal ďasien

Častou príčinou je hrubý neustupujúci nános zubného kameňa. Ich červené okraje ustupujú a umožňujú baktériám napadnúť ich. Niekedy dočasné zuby nechcú včas vypadnúť a zapríčiňujú poškodenie trvalých zubov.

Zápal okostice

Príznaky tohto ochorenia vidno na tvári psa. Zápal koreňov stoličiek je veľmi bolestivý a spôsobuje opuch okolo očí. Nemeškajte a poraďte sa s veterinárom. Najúčinnejšou liečbou je nasadenie antibiotík a vytrhnutie zapáleného zuba.

Opuch jazyka

Slinné kanáliky pod jazykom sa upchajú a pod jednou stranou jazyka u psa sa začne hromadiť veľké množstvo tekutiny. Jazyk potom opuchne. Veterinár by mal zbaviť jazyk tekutiny, odvodniť ho, ale aj odstrániť príčinu upchatia slinných kanálikov. A čo najrýchlejšie sa spojiť s veterinárom.

Back To Top